400 lecie parafii świętego Jacka 2010

400-lecie Kościoła Parafialnego w Leszczynach to rzadko nadarzająca się okazja, która stała się podstawą do organizacji Obchodów Jubileuszowych.

Na tę okoliczność z inicjatywy ks. Proboszcza Ryszarda Zaborka, grupa parafian powołała do istnienia Stowarzyszenie, które wzięło na swoje barki ciężar organizacji uroczystości towarzyszących Obchodom Jubileuszowym. Pełna nazwa organizacji brzmi: Stowarzyszenie Działające na Rzecz Społeczności Parafii Świętego Jacka w Leszczynach.

Kościół w Leszczynach to najstarsza świątynia znajdująca się na terenie naszej gminy, a zarazem największy zabytek Gminy Górno, który zasługuje na szczególną ochronę i poświęcenie mu ogromnej troski. To nasze wspólne dziedzictwo, świadek historii i wiary naszych praojców. Dlatego też Stowarzyszenie „Święty Jacek” w porozumieniu z ks. Proboszczem postanowiło nadać Jubileuszowi szczególny charakter i oprawę. Trzydniowy cykl imprez towarzyszących, poprzedziły Misje Święte, które zostały przeprowadzone przez ks. Andrzeja Kaszyckiego Kanclerza, oraz ks. Dariusza Gącika Notariusza Kurii Kieleckiej.

400 lat temu, w 1610r., bp Tylicki ufundował w miejscowości Leszczyny kościół. Świątynię tę dedykował wielkiemu dominikaninowi św. Jackowi Odrowążowi. Nie bez przyczyny właśnie taki patron. Według tradycji kościół stanął dokładnie w tym miejscu, gdzie św. Jacek w czasie podróży do Krakowa, miał zatrzymać się na nocleg. Przez wieki kult św. Jacka był bardzo żywy. W odpust parafialny 17 sierpnia wszystkie drogi niegdyś prowadziły do Leszczyn. W kościele parafialnym przed XVIII  wiecznym wizerunkiem Patrona, rzesze pielgrzymów wypraszały za jego wstawiennictwem potrzebne łaski.

Dziś zabytkowa świątynia w Leszczynach, jest największym skarbem nie tylko parafian, ale również całej gminy Górno. Co więcej, jako zabytek architektury jest częścią dziedzictwa kultury naszego regionu. Zabytkowe w kościele jest prawie wszystko: ołtarze, chrzcielnica, ambona, chór, konfesjonały, a nawet mur okalający świątynię. Kopiec z figurą Matki Bożej znajdujący się nieopodal kościoła, a ostatnio odnowiony dużym nakładem sił i środków, ma też swoją historię. Stanowi wotum dziękczynne parafian za uratowanie kościoła i ich samych od pożogi wojennej.

Osobną kartą historii kościoła w Leszczynach jest Stefan Żeromski, który w tym kościele został ochrzczony oraz Maria Skłodowska Curie, która jako dziecko wychowywała się w Radlinie, a jej babcia pochowana jest na tutejszym cmentarzu podobnie jak rodzice Żeromskiego.

Co jeszcze dowiemy się o historii świątyni? Możemy to przeczytać w Monografii  książce wydanej staraniem ks. Proboszcza specjalnie na tę okazję (do nabycia w parafii). Historię pisze również nasze pokolenie! To, co wydarzyło się w dniach 15 – 17 sierpnia z pewnością przejdzie do historii!

  • 15-go sierpnia na scenie posadowionej na nowo wybudowanym parkingu przykościelnym odprawiona została uroczysta msza święta, kończąca okres Misji Świętych. Całość uroczystości oprawiła Orkiestra Dęta z gminy Sitkówka Nowiny oraz Chór parafialny. Następnie wystąpiły grupy artystyczne. Zespół dziecięcy ?Józefowe Kwiatki?, Zespół Oratoryjny ?Twoje Niebo? z Przemyśla, Schola i Zespół Taneczny z parafii Morawica, Zespół Country ?Andrzej i Przyjaciele? oraz Grupa Historyczno ? Artystyczna, która dała pokaz walki orężnej i zwyczajów średniowiecznych.
  • 16-go sierpnia wystąpiły Schola i Chór Parafialny z Leszczyn, które pod przewodnictwem organisty Pana Tomasza Liszki zaprezentowały ambitny repertuar pieśni religijnej, a 17-go sierpnia w dzień Odpustu Parafialnego Odprawiona została Uroczysta Msza Święta, której przewodniczył Pasterz Diecezji Kieleckiej ks. Bp. Kazimierz Ryczan, koncelebrowali ks.Bp. Kazimierz Gurda i kilkudziesięciu księży. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz Wojewódzkich, Powiatowych, Urzędu Marszałkowskiego oraz Gmin Górno i Masłów. Po uroczystości odbył się koncert gwiazdy muzyki religijnej zespołu LUMEN z Poznania. Wystąpiły zespoły ludowe: „Górnianecki”, „Bęczkowianie”, „Ciekoty”, zespół „Celestica” z Bielin oraz Grupa Artystyczna „Golica”. Godki Świętokrzyskie zaprezentowała Pani Ewa Siudajewska.

W trakcie festynu odbyła się zbiórka pieniędzy na cele charytatywne. Strażacy częstowali grochówką z kuchni polowej, a Koło Gospodyń Wiejskich z Mąchocic pierogami, chlebem, smalcem i ogórkami. Dochód przeznaczono na pomoc choremu dziecku z naszej parafii. Szczególne podziękowania należą się Druhom Strażakom z Mąchocic i Leszczyn za ich profesjonalizm i poświęcenie, którym wykazali się w trakcie uroczystości!!!

Duże podziękowania należą się ówczesnemu wicemarszałkowi województwa świętokrzyskiego Zdzisławowi Wrzałce (obecnie Starosta Powiatu Kieleckiego) za pomoc m. in. za nową nawierzchnię drogi i przy budowie nowego przykościelnego parkingu.

Również podziękować należy ówczesnemu Wójtowi Gminy Górno Jarosławowi Królickiemu za pomoc przy budowie nowego przykościelnego parkingu oraz włączenie się w organizację Jubileusz 400 ? lecia istnienia Kościoła i Parafii (m. in. finansowanie wynajmu sceny estradowej z WDK).

Podziękowania należy złożyć władzą samorządowym, instytucją, firmą, osobą prywatnym, które wsparły finansowo obchody Jubileuszowe 400-lecia istnienia Kościoła i Parafii p.w. św. Jacka w Leszczynach.